Program For Past Editions

The Gathering Of Electronic Tribes 2018
6.-8.7.2018 Närhilä, Ristiina Finland

Welcome to the 5th edition of Kosmos Festival!

VORTEX STAGE:

Act one (UK)
Eeon (UK)
Ingrained Instincts (UK )
Neuroplasm (UK)
Onkel Dunkel (DK)
Pantomiman (RU)
Sumiruna (AU)
Uka Uka (IT)
Alien Trancesistor (IN)
Daksinamurti (DE)
Ganeisha (PT)
Giuseppe (IT)
Hu Gadam (DE)
Aavepyörä
Calamar Audio
Khaiku
Luomuhappo
Nebula Meltdown
Praktika
Psydog
Salakavala
Scum Unit
Squaremeat
Vertical
Agentron
Avara
Delic
Goa Vääpeli
Korento
Miazu & Polly
Paul Eye
Proteus
Turbulence
Yonagual

GRAVITY STAGE:

Minilogue aka Marcus Henriksson (SE)
John 00 Fleming (UK)
Keith Carnal (NL)
RinneRadio live
Transparents live
Serot live
Kebu live
Kiwa live
Dreadlock Tales live
Business City live
J. Lydén live
Poly Sone live
Raul Ivalo live
Ender
Genki
Milla Lehto (C.A.T.)
Miss Delay
Dj Krako
DJ Tapesh
Tuomas G
Elisa Katariina
J.Lindroos & Denzel
Linda Lazarov
Jenny Om
Noisewave
3bola
Hapan Korppu
Rosti

SPACETIME:

Sumiruna (AU)
Rafaele Castiglione (DE)
Sigil (PT)
Baba Sikander (DE)
Robin Triskele (UK)
Hadal Sherpa -live
Virta -live
Mikko Heikinpoika -live
Emesis -live
Kupla -live
Cosmic Touch
Kryptine
Yonagual
Breik
Papa Chilly & Jonesy
Kissaolento
Salamari Sound
Enteit
Venae
Terva
Jesper Aisti
Dj Ushvalon
E’sUp
Tuba Solo

LEVITATION STATION:

FRIDAY

A.B (UK)
Random But Raw (UK)
Substanced & Horzi
Carbon Based
Epyx & Cyrez
Waily
XL8R & Alchemist
Efialtes
EE
Macio & Histec
Nääsville Predators
Crucified God
The Bionator Project
Hiiden Virren Vinguttajat
Illuvial
Andy F & Acid Angel

SATURDAY DAY

Suomies
Oraalidonitsi
Ruohotukka [MX]
Transelmi
Mokomalaka
Spugeuser [RUS ]
RRRastas
Trip La Espresso
Räpylät
Omitomi
Dragon b2b Seiji Animaminimal [JP]

SATURDAY NIGHT

Necropsycho (BR)
Gotalien (IT)
Liink ( FR)
Haemaerae
Hermosaha
Deidriim
Saladabra
Miazu
Veli Ergot
Ma`at
Dark Kypärä

ASTEROID STAGE

Albinö Rhino
Deep Space Destructors
From Grotto
Jupiter
Liigalaiset
Maan Tomu
Onségen Ensemble
Spacemothers

COSMIC CIRCUS:

Tulikukka
MindFuck Monkeys
Spektri
Petri Lippo
Pyrokratia
Mad Comedians (RU)
Kelfirius
Virvatulet
Tulikorento
Fire Angel
AnnikkiART
CircoSoul
Unia
Utu
Mr. Niceguy
Amy May
D.N.O.T.S
SaintTheBubbleMan
Arsonisti
Kuuranvalkeat
J.J. Green
HulaLola & HulaLulu
JALKASIRKUS
Twisted Sisters

DJ:
Keikkaveikka
Breik
Tigro
Tuba Solo
Rahuman
Elina Castrén Live

The Gathering Of Electronic Tribes 2017
7.-9.7.2017 Närhilä, Ristiina Finland

VORTEX:

Electrypnose (CH)
Deliriant (ZA)
Megalopsy (AR)
Loopus in Fabula (IT)
Hutti Heita (NO)
Caveman (IT)
Procs (SE)
Emiel (QA)
Gido (LI)
Naima (AT)
AIO (CA)
Trip (SA)
Vertical
Salakavala
Pavel Svimba
Eraser
Discolin
Dreaml4nd
Miazu & Polly & Proteus
Nebula Meltdown
Oden
Turbulence
Praktika
Frosty Fennic
Igor Swamp
Evocatone
Bechamel Boys
Suomies
Tim Duster
Korento
Terva
Agentron
E'sUp

GRAVITY:

Der Dritte Raum live (DE)
Om Unit (UK)
Madam X (UK)
Rinneradio live
Blastromen live
Morphology live
Kebu live
Luputoni live
Business City live
Orkidea
Samuli Kemppi
Axel Thesleff
Dj Tapesh
Orion
Genki
Miss Delay
Denzel b2b J.Lindroos
Prokres b2b Pletova
Anselmi Kuusisto & Juha Pulli
Hytky & Entropy collective
Deadcode
Björnson
Between
Saraundsound
Kuulas
Mikael
Comaz
Florall
Ta2

SPACETIME:

Hinkstep (SE)
Prisma (AR)
Økapi (IT)
Fuluf (EE)
Rakoon (FR)
Loopus (IT)
False Identity (UK)
Robin Triskele (UK)
Taica
Kryptine
Shroomy Lou
Oudoudelle
Cosmic Touch
HuuHaa
Olpek
Paul Eye
Styr0x
Tang
Juurisähkö
James Reipas
Kissaolento
Papa Chilly feat. Jonesy & Korpivibes
Tree Of Dub
Dubdisco Lo-Fi Sound
Jakekoo
Salamari Sound
Opa Hi-powa Sound w/ Jah Porter
Autuas w/ Fyah-I

LEVITATION:

Ephexis (UK)
High Perception (DE)
Varaboro (HU)
Varázsló (HU/IT)
Oroboro (IT)
Casual Frequencies (IT)
Zigurat (AR)
Carbon Based
Substanced
Veli Ergot
Deidriim
AntiShanti
Hypnosonic
Varazslo
Miazu
Nomic
Haemaerae
Dark Kypärä
Ma’at
Illuvial
Yaya
Waily
Grimsoul
Histec
Alchemiist
Raul Ivalo
Macio
A-Narc
Eewol
Ee
xl8r
Yediah

COSMIC CIRCUS:

Daheen (AU)
Tulikukka
Valosirkus Spektri
Pyrokratia
SirkusSielu
MoodforHoop
Jonglööri Petri Lippo
J.J. Green
Sam Roos ja Marleena Arianna
VJ Bye Felipe
Mindfuck monkeys
DJ Breik
Shibaritaiteilija Ansku Ylönen
Paula Pura - flamenco electrica
Twisted Sisters
Kelifirius(est)
Virvatulet
SQUAD kollektive
Jussi Kontio- Komba

DECORATIONS:

Vision Scientists
Noffi art
Deco Tukos
Fiktio Deco
Voema
Taiga Art
Havainto
Future Shamans
Psychedelic Caravan
Cosmic decorations
Neo Element
Anahata Dreams
TBO

VIDEO & LIGHTS:

Matlock
Simo Rask
Luminuance
Vj Move
WL Entertainment
Spirit Of The Forest
All Good Entertainment
Elektrik Alliance

The Gathering Of Electronic Tribes 2016
21.-24.7.2016 Närhilä, Ristiina Finland

KOSMOS FESTIVAL THURSDAY LINE UP:

SPACETIME STAGE / AVARUUSASEMA

Cold Pupu Sauna
Juurisähkö
Oden
Pellervoid
Serot

KOSMOS FESTIVAL FRIDAY - SUNDAY LINE UP:

VORTEX STAGE

Green Nuns of the Revolution
Tryambaka
Sick Addiction
Kabayun
Texas Faggott
Arjuna
D-Maniac
Once upon a time
Kliment
Calamar Audio
Squaremeat
The Erasers (EvsY)
Vertical
Khaiku
Evocatone
Shantarolf
Miazu & Polly
Salakavala
Pavel Svimba
Igor Swamp
Naima
BuzZ
Anders Tone
Goa Vääpeli & Genki
Jean Peter
EE
Yonagual
Terva
Avara
Turbulence
Agentron

GRAVITY STAGE

Psychopod [DK] - live
Ian Ion [DK] - proto goa/oldschool DJ set
Icicle [UK]
Pulse [PT]
Orkidea
Vishnudata
Kebu - live
Kiwa - live
Blastromen - live
Proteus & Jokke - Superstition Oldschool Set
Desto
Milla Lehto / C.A.T.
Muffler
Hannu Ikola - live
Recue - live
Tyranoid / Strongstream - live
Axel Thesleff
Kitkatone
Genki & ISLNDR
Luna Chill & Criba
Indigo
Miss Delay
Lupu - Proto Goa Set
Entropy kollektiivi (Eltron/Kaspiann/Mika Ketu/Noble Spirit/Swimbaland)
Garage kollektiivi (J. Lyden/wguttler/Sb Electric/Steven Stiga/Cr10/Ava)
Kontro kollektiivi (RTR/Rigid/PuG/Pirat)
Luminaire
Katum8
Jarkko Huilla - Ristiinan Kyläpäällikkö

SPACETIME STAGE

A2
Andorra
Breik
Cosmic Touch
Hilja
Inkeri Tähti
Kliment
Kryptine
Leijona
Neveready
Paul Eye
Rinneradio
Samuel
Sarana
Styr0x
Teho Majamäki Travelogue Ensamble
Tes La Rok
Ivah Sound artists:
Alpha Steppa [UK]
Autuas
Chaozlevel - Strictly Dub Record [EST]
Dreadlock Tales
Fyah I
Healing Of the Nation Sound System
Intergalaktik Sound
Ivah Sound
JahtafarI
Olpek
Papa Chilly
Prospero
Ras Kurmas
Salamari Soundsystem
Top Shelf
Trey

LEVITATION STATION

Virtuanoise
Blasted Bindi
Utu
Simsaladabra
Deidriim
Ma’at
Haemaerae
Salami

Co Hosted by FINRG Recordings:

Alchemiist
Alek Száhala
Carbon Based DJs
Eewol vs Friik
Grimsoul
Horzi
JNKS
Macio
Substanced
Raul Ivalo
Waily
Yaya
Yediah
XL8R

DECORATIONS

Temple Creations [LT]
Neil Gibson [CA]
Decotukos
Flowers of life
Element lab
Psychedelic Caravan
Raw Deal
Fiktio
Aamu
Taiga Art
Saintdeco

VIDEO & LIGHTS

Matlock Visuals
Juladi [DE]
M83X
Random doctors
Pythagoras Flux
Indigo
Folded Visuals

UNIVERSAL CIRCUS SCHOOL

Tulikukka
Pyrokratia
Belenos Group Of Arts
CircoSoul
Spektri Vannetanssiyhdistys
Circus Incognita
Red and Bambu
THCircus
Mr. NiceGuy
Asha’man
J.J Green
Jonglööri Petri Lippo
Noora Deelia
Sirkus Johku
Yago Delgado

WORKSHOPS & LECTURES

Live Painting
-Neil Gibson

Electronic music production
-Tiago pimentel (Tryambaka)

Psychospiritual Maturity & Emotive-Psychosynthesis
-James W. Jesso

Soundsystem culture
-Ivah Sound & Guest

Goa roots
-Tunna Milonoff, Peter Gerkman, Keimo Valkonen

Biohacker's Handbook on the Upgraded Human
-Teemu Arina, Jaakko Halmetoja, Olli Sovijärvi

Trauma and Tension Release Excercise
-Simo Pohjola

The art of tying people with rope
-Riikka Pehkonen, Anna-Mari Ylönen, Maarit Klami

Circus workshops:

Vinyasa Flow Yoga
-Irinja Teikari

MoodForHoop
-Body Rolls & Kombot
-Wedgiet & Kombot
-Breikit & Foldaukset
-Isolaatiot & Twistit

Akrobatian perusteet
-Bambou Xavier

Vannetanssiyhdistys
-Vanteen eri tasot

Jonglöörauksen alkeet
-Roni Jernfors, Antti Fallenius, Leo Kaipiainen

Ilma-akrobatiaa Avaruusapinoille
-CircoSoul

KOSMOS FESTIVAL

The Gathering Of Electronic Tribes 2015
10.-12.7.2015 Närhilä, Ristiina Finland

VORTEX STAGE ?

SPACE TRIBE (UK)
FUNGUS FUNK (RU)
DRUMATIK (CH)
TICKETS (ZA)
ANDROID SPIRIT (ZA/DE)
ACT ONE (UK)
SG4RY (DE)
DAKSINAMURTI (GER)
RAY CASTLE (NZ)
BROTHERYS (GER)
PHOBOS (IT)
BOOM SHANKAR (DE)
PSY ELF (AU)
LUOMUHAPPO
SCUM UNIT
FROSTY FENNIC
SQUAREMEAT
SALAKAVALA
PAVEL SVIMBA
KIRNA
SONIC BANDITS
MIAZU & POLLY
AGENTRON
NEBULA MELTDOWN
COSMIC DELUSION
TIM DUSTER
AVARA
BITSAW
BIOPOLAR
SIMSALADABRA
KORENTO
YONAGUAL
TERVA
TURBULENCE
HAEMAERAE

GRAVITY STAGE

SON KITE - Live (SE)
IVY LAB (UK)
HYBRIS (CZ)
BE SVENDSEN - Live (DK)
ORKIDEA - Live
DESTO - Live PA
BLASTROMEN - Live
AXEL THESLEFF - Live PA
ALEK SZAHALA - Live
KAILA & RIGID - Live
PROTEUS
ROBERTO RODRIGUEZ
JUHO KUSTI
MILLA LEHTO
GENKI
PHYSICS
MISS DELAY
INDIGO
MERAKI
RESOUND
PROKRES b2b LUNA CHILL
LAISKA JAAKKO b2b DJ TREY
KOALA b2b TOBY ONE
TYRANOID / STRONGSTREAM
TREMONT
PUSS & KRAM
MEAN SEED RECORDS
GOOD LIFE GIRLS - Miss Delay / Korento / Anne Karoliina
BATES
MIKAEL

SPACETIME STAGE

RINNERADIO
SQUAREFEET
DJ ARILOULALEELAI
BJÖRNSÖN
DJ BREJIK & PAPA CHILLY
HUUHAA
INKERI TÄHTI
JUURISÄHKÖ
KRYPTINE
LILT
MIIKA KUISMA
NEBULA MELTDOWN
OLPEKKALEV
OUTOVALO IN DUB
PAPA JAHMAN
PAUL EYE
SPRITUAL GANGSTA (IN)
SYMBIOOSI
TOMA SUSI
YONAGUAL
A2
Dr. Ed Lion b2b Gizmo
Leijona
Hilja
Oriental Groove
Osame
Samuel
TBO

SOLAR TEMPLE

GRAHAM HANCOCK - The War on Consciousness
LUIS LUNA - Sacred Plants from pre-Columbia America and Nature Worship
RAY CASTLE - Early Goa Trance Movement
DOWN TO EARTH - Tanssi- ja liiketyöpaja
KIRSI-MARIA RAUNI - Liikkeen kosminen keveys -tanssityöpaja
MIKAEL KOSMOS - Throat singing workshop
HELP NO UNDO - Live improvisation workshop
EMERIC LEONARD - Astrological consultations
KOSKETUKSEN VOIMA - Työpaja
LUOVIUS - Tulien pyörittely workshop

GRAFFITI ART

Graffiti art will be created by the Raw Deal artists Acton, Mion and Psyke.
https://www.facebook.com/rawdealgraffiti
https://www.facebook.com/actonhrc
https://www.facebook.com/psykeoner

VISUALS

DECO TUKOS
PSYCHEDELIC CARAVAN
MATLOCK VISUALS
AVARUUSASEMA
JULADI
RANDOM DOCTORS
INDIGO
TOMA SUSI
SSUVEREENI
JEMI
GEOKONE
GEOMETRIFY

KOSMOS FESTIVAL

The Gathering Of Electronic Tribes
6.-08.06.2014 Närhilä, Ristiina Finland

MUSIC

VORTEX STAGE

Robert Elster aka Vibrasphere (SWE)
E.V.P. (UK) Live
Aodioiboa (GER) Live
Malice in wonderland (AU) Live
RealityGrid (UK) Live
Jaramogi&Naima (AU) Live
Brujos bowl (UK) Live
Holikao (GER) Live
Captain Kirk Live
Cosmic Delusion Live
Evocatone Live
Vertical Live
Lilith Live
Pavel Svimba Live
Frosty Fennic Live
Kirna Live
Kaiku Live
Nebula Meltdown Live
Dj Asmodis (GER)
Djane Naima (AU)
Dj Shantarolf (NO)
DJ Agentron
DJ Azar
Dj Dogora
Dj's Miazu and Polly
Dj Terva
Dj Turbulence

GRAVITY STAGE

Orkidea - Oldschool Set
Proteus
Genki
Muffler
Jokke - Techno Set
Carbon Based Live
Kiwa Live
Alek Szahala Live
Antti Rasi
Ateah Fall
Säde Allstars - Proteus / Neon / Friik / Triton / Inch / Traba
Djane J7
Miss Delay
Tyranoid / Strongstream Live
Big Mistake Live
Rony Rex
Oded Peled
Sushius
Nip one
Teersom
Puss & Kram
Corporate Housewife
Meraki feat. MC Mic Static
DJ Mefisto & Tremont
Prokres
Macio
Unik

SPACETIME

Acape&Lesi
Avara
Breik
Beatroots (UK)
Björnsonn
Huuhaa
Indigo
Inkeri Tähti
Korento
Kosmos Ambient
Leijona
L-OW (EST)
Luna Chill
Olpek
Oriental Groove
Paul Eye
Radamza
Random Soundz
Robert Elster aka Vibrasphere (SWE)
RPK
Sabatine (RO)
Soma
Troll Scientists